2023-2024 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ÖZEL YETENEK SINAVI

2023-2024 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK SINAV SİSTEMİ

Başvuru Tarihi ve Yeri

            Ön kayıtlar ve evrakların sisteme yüklenme süreci adayın kendisi tarafından 14-23 Ağustos 2023 (saat: 23:59’ a kadar) tarihleri arasında Adıyaman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi (SBF) web sayfası (https://basvuru.adiyaman.edu.tr/sporbf/ ) üzerinden çevrimiçi (online) olarak yapılacaktır.   

ÖN KAYIT ŞARTLARI

           Başvuru Koşulları

 1. T.C. veya K.K.T.C vatandaşı olmak,
 2. Başvuru tarihinde mezun veya mezun olabilir durumda olmak (kesin kayıt tarihlerinde mezuniyet belgesini beyan etmeyen aday kayıt hakkını kaybeder)
 3. Adayların 2023 YKS’de Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmeleri için Y-TYT’de en düşük 800.000’inci başarı sırasına sahip olmaları gerekmektedir. Antrenörlük Eğitimi Programına başvuruda TYT 2023 de en az 160 puan ve üzeri almış adaylar başvurabilir. (Milli Sporcular ve Spor Alan Mezunları 150 puan ve üzeri)

Online Başvuru Sistemine Yüklenecek Belgeler

 • Vesikalık fotoğraf (Adayların yüzü net görünecek şekilde olan dijital fotoğraf yüklenecektir)
 • Sağlık raporu
 • Sporcu Öz geçmiş Belgesi: (İlgili federasyondan veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden doğruluğu yapılabilen karekodlu veya belge doğrulama numarası olan belge) (Sporcu özgeçmiş belgelerinin 2016 yılı ve sonrası değerlendirmeye alınacaktır).
 • Milli Sporcular için Millilik Belgesi: Spor Genel Müdürlüğü (SGM) ya da ilgili Spor Federasyonu tarafından verilen onaylı milli sporcu olduğunu gösteren belgenin aslı veya aslının noter onaylı suretinin kare kodlu veya belge doğrulama numaralı sureti dikkate alınacaktır (Millilik Belgeleri T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın “Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmeliğinde belirtilen A, B veya C (En az 5 ülkenin katılımının olduğu kategorileri dikkate alınır). Milli sporcu olarak başvuran adayların sınav öncesi bu belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir. (Millilik belgelerinin 2016 yılı ve öncesi değerlendirmeye alınmayacaktır).
 • Engelli adaylar için engelli raporlarının aslı veya aslının noter onaylı kare kodlu veya belge doğrulama numaralı sureti.

Sisteme yüklenecek tüm belgelerin PDF formatında olması gerekmektedir.

ÖNEMLİ TARİHLER

İnternet Üzerinden Başvuru

14 - 23 Ağustos 2023 saat 23:59’a kadar

Lisans ve Engelli Adayların Rapor Kontrolü

24-25 Ağustos 2023

Engelli Adayların Reaksiyon Testi

28 Ağustos 2023 Pazartesi Saat: 11:00

Adayların Ön Sonuç Listesi İlanı

28 Ağustos 2023 Pazartesi günü Adayların Yerleştirme puanlarına (YP) göre asil ve yedek listeler ve ayrıca başvuru yapan her adayın sınav sisteminden aldığı ayrıntılı puanlar genel liste olarak açıklanacaktır.

İtirazların Değerlendirilmesi

29 Ağustos 2023 Salı saat 17.00’ye kadar eğer var ise adayların itiraz başvuruları kabul edilir. Sınav komisyonu toplanarak itirazları karara bağlar, adaylara bildirir.

Adayların Kesin Sonuç Liste İlanı

31 Ağustos 2023

Kesin Kayıt Tarihi

04-06 Eylül 2023 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar

Yedek Adayların Kayıt Tarihi

8 Eylül 2023 tarihinde yapılacaktır.

BAŞVURU YAPACAK ADAYLARIN DİKKATİNE:

 • Özgeçmiş puanı olmayan adayların başvuruları geçerli değildir.
 • Adayların sporcu özgeçmiş bilgileri 2016 yılı ve sonrasına ait olmalıdır.
 • Adayların beyanlarında yanıltıcı, doğru olmayan, sahte bilgi ve belge olması durumunda, bu adaylarla ilgili olarak adli soruşturma kapsamında savcılığa suç duyurusunda bulunulacak ve haklarında kanuni işlemler başlatılacaktır.
 • Öz Geçmiş Değerlendirme sınavı ile ilgili kitapçıkta belirtilmeyen ve sınav esnasında doğabilecek sınavla ilgili ihtilaflı konularda sınav komisyonu konulara çözüm noktasında yetkilidir.
 • Öz Geçmiş puan tablolarında belirtilen branşlar haricindeki başvurular kabul edilmeyecektir.
 • Engelli adaylar Antrenörlük Eğitimi Bölümü tercihinde bulunabilirler.
 • Başvuru Esnasında Cinsiyet Seçimini Yanlış İşaretleyen Adayların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Sınava başvuru yapan adaylar, aşağıda yer alan kılavuzdaki tüm hükümleri kabul etmiş sayılırlar.

Adıyaman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Özel Yetenek Sınav Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Kişisel verilerin işlenmesine yönelik Aydınlatma Metni'ne ulaşabilirsiniz.